Darłowo jest niewielkim piętnastotysięcznym miastem, położonym w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Choć jest to niewielki powierzchniowo ośrodek wypoczynkowy, kryje on mnóstwo atrakcji, które przyciągną niejednego turystę z Polski i nie tylko. Jest to dobre miejsce, żeby odpocząć w dobrych warunkach (rozwinięta baza noclegowa-), a przede wszystkim nie zanudzić się na śmierć.

Darłowo posiada unikalny układ starego miasta. Jest to średniowieczne ułożenie ulic zwieńczone pięknym rynkiem. Jest to nie lada gratka dla miłośników architektury średniowiecznej, a także miłośników dobrego noclegu. Kolejną wartą zobaczenia atrakcją jest rozsuwany most, będący jedynym tego typu obiektem na Pomorzu. Łączy on Darłówko Wschodnie z Zachodnim i posiada jedną wieżę kontrolną. Jest dostępny tylko dla pieszych. Bardzo ważnym i koniecznym do zwiedzenia elementem Darłowa jest oczywiście latarnia morska. Mierzy ona 22 metry wysokości i pochodzi z dziewiętnastego wieku. Jeśli mowa o latarni nie można także zapomnieć o porcie. Jego oryginalna zabudowa pochodzi z XIX i XX w. zaś w trakcie II wojny światowej mieściła się tam stocznia statków żelbetonowych. Miejsce to jest niezwykle ciekawym punktem wpisanym w harmonogram zwiedzania Darłowa.

Mówiąc o czasach II wojny światowej nie należy zapominać o poniemieckich bunkrach z czasów 1932-1936, czyli nieco przedwojennych. Większość podziemia została zachowana. Jednym z symboli Darłowa jest na pewno pomnik Rybaka, będący równocześnie fontanną. Został zaprojektowany w 1919r. i doskonale oddaje nastrój miasteczka, będącego niegdyś osadą rybacką. Na pomniku znajdują się reliefy przedstawiające m.in.: rozładunek statku, czy początki miasta tj. kopanie fosy. Do atrakcji z czasów obecnych należy przede wszystkim elektrownia wiatrowa w Cisowie, która posiada 10 wiatraków dużych i 5 małych, a ich łączna moc to niemal aż 19 MW. Kolejną atrakcją, tym razem cykliczną jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, odbywający się w okresie letnim, co jest niezwykle ciekawym wydarzeniem, nie tylko dla miłośnika historii.

Podsumowując Darłowo mimo swej niewielkiej powierzchni zawiera mnóstwo miejsc, w które warto udać się, przyjeżdżając w te okolice. Miasto jest rozwinięte pod względem turystycznym i gotowe na przyjęcie sporej ilości gości.