Planując każdy wakacyjny wyjazd, warto już wcześniej zapoznać się z danymi imprezami kulturalnymi w danym mieście. Tak jest również w przypadku Swornegaci w województwie pomorskim. Naszą wyprawę po okolicy warto zacząć od Chocińskiego Młyna, który pochodzi z XVI wieku. Stał się on swego czasu bardzo ważnym punktem w okolicy, ponieważ można się tutaj było zaopatrzyć w mąkę, sprzedać zboże lub drewno, a także kupić gotowe deski. Młyn z tartakiem były zasilane dzięki energii wody. W kolejnych latach w młynie znajdowała się również oberża.

W Swornegaciach warto również uczestniczyć w różnego typu warsztatach. Bardzo fajne są „Warsztaty Tradycyjnego Wypieku Chleba”. W tym celu został wybudowany nawet specjalny piec chlebowy. Jest to prawdziwy rytuał. Najpierw uczestnicy starannie odmierzają i przesiewają mąkę, następnie robią zaczyn z drożdży oraz starannie zagniatają ciasto. Organizatorzy w bardzo ciekawy sposób opowiadają o szacunku do chleba, jego rodzajach i o tym, jak jest on ważny w życiu każdego człowieka. Warsztaty trwają kilka godzin, każdy uczestnik otrzymuje „Certyfikat Małego Piekarza” i wykonany przez siebie chleb może zabrać ze sobą do domu.

Kolejnymi warsztatami są „Warsztaty Ceramiczne”. Uczestnicy podczas zajęć mogą własnoręcznie wykonać z gliny proste przedmioty codziennego użytku domowego, takie jak: kubki, filiżanki, misy, wazony, a także rozwinąć swoją wyobraźnię i ulepić coś według własnego pomysłu. Podczas warsztatów pracownia zapewnia różne potrzebne materiały: formy gipsowe, piec do wypalania oraz masy i szkliwa ceramiczne.

Trzecimi warsztatami są „Warsztaty Plecionkarskie”. Nauczymy się na nich wyplatania różnych przedmiotów. Poznamy różne rodzaje splotów oraz specyfikę wikliny. Możemy stworzyć sobie na przykład kosz według pomysłu instruktora lub kierując się własną wyobraźnią. Po takich warsztatach warto udać się na zasłużony wypoczynek. Zapewnią nam go rozwinięte możliwości noclegowe jakie proponują Swornegacie. Doskonały nocleg znajdziemy w „Pokojach Gościnnych U Garncarza”. Jest to gospodarstwo agroturystyczne, które ma do dyspozycji 4 pokoje. Wszystkie posiadają telewizor z płaskim ekranem, bezprzewodowy internet oraz łazienkę z prysznicem i kompletem ręczników. Gospodarze zapewniają również pościel. Przed budynkiem znajduje się ogród ze sprzętem do grillowania oraz bezpłatny parking. Zwierzęta są akceptowane bez żadnych dodatkowych opłat.