Przez całe wieki Kaszubi żyli głównie z połowu ryb, natomiast dzisiaj główną rolę w gospodarce tamtejszych wsi odgrywa turystyka. Powstają tu nowe obiekty gastronomiczne, rekreacyjne i sportowe, a baza noclegowa niezwykle dynamicznie się rozwija . Przedsiębiorczy mieszkańcy zakładają pensjonaty, otwierają dla gości gospodarstwa agroturystyczne i wynajmują im pokoje. W okolicy powstają luksusowe hotele i ośrodki regeneracji biologicznej. Dzięki temu, z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej gości.

W miejscowościach takich jak Chłapowo [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%82apowo] nadal kwitnie jednak rybołówstwo, które obecnie wiąże się z turystyką. Rybacy zamieszkiwali niegdyś w drewnianych chatach o unikalnej konstrukcji szachulcowej, które dosyć często budowano na Pomorzu. Do dzisiaj kilka z nich przetrwało na Kaszubach w nienaruszonym stanie i stanowi sporą atrakcję dla turystów. We wnętrzach zabytkowych domków utworzono muzea i skanseny, często związane właśnie z tematyką połowu ryb. W wielu nadmorskich wioskach znajdują się nadal porty rybackie, służące jako baza dla kutrów połowowych. Większość z nich operuje do dzisiaj w nieco mniejszej skali. Taka przystań znajduje się również w Chłapowie, pomiędzy dwoma zejściami – 13 a 14 – na plażę. Nadal korzysta z niej kilka łodzi, mimo że port wygląda na dosyć stary. Warto przyjść tutaj wcześnie rano, tak aby natknąć się na rybaków, którzy wracają z łowisk ze świeżą partią ryb, takich jak szprotki, śledzie i dorsze. Na miejscu można kupić kilka rybek prosto z wody i samemu przygotować pyszny i zdrowy posiłek z owoców morza. Część z ryb idzie na przerób, ale wiele z nich sprzedaje się do okolicznych restauracji i smażalni, które swoje menu oparły właśnie na owocach morza. Dania ze smażonych, grillowanych i pieczonych ryb, jak również bardzo smaczne zupy, przyciągają do tutejszych jadłodajni wielu gości, którzy cenią sobie dopracowane przez lokalnych kucharzy dania. Warto zorientować się w ofercie tutejszych placówek gastronomicznych i znaleźć idealny lokal do stołowania się w czasie urlopu.

Wiele osób, które bukują sobie nad Bałtykiem wakacje, wybiera właśnie tę wioskę na noclegi. Chłapowo coraz bardziej dba o turystów, ale mieszkańcy nie zapominają także o wielowiekowych tradycjach rybackich i wciąż wypływają w morze na połowy. Dzięki temu wczasowicze mogą w lokalnych knajpkach zjeść niezwykle świeże ryby morskie.