Bez wątpienia ilość ciekawych miejsc w Szczyrku jest odwrotnie proporcjonalna do liczby mieszkańców i powierzchni miasta. Nie dziwi więc, że miejsce to jest co roku licznie odwiedzane przez wczasowiczów, a właściciele baz noclegowych Szczyrku oraz hoteli i restauracji nie narzekają na brak odpowiedniej i satysfakcjonującej koniunktury.

Miasto jest niekwestionowanym centrum sportu – duża ilość obiektów związanych z tą dziedzina przyciąga tu wielu sportowców oraz amatorów, którzy chcą aktywnie spędzać czas i korzystać z profesjonalnego sprzętu i miejsc. Szczyrk to przede wszystkim centrum atrakcji dla ludzi lubiących aktywność, dlatego znajduje się tu ścieżka rowerowo-spacerowa.

Powstała ona dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Dotychczasowy deptak został utwardzony i wyrównany oraz zostały wyznaczone na nim miejsca dla rowerów. Można tutaj również uprawiać Nordic Walking lub narciarstwo spacerowe. Mamy do dyspozycji dość sługi odcinek rekreacyjny od Urzędu Miasta Szczyrk, aż do skoczni Skalite. Bardzo ciekawym miejscem dla wszystkich turystów jest tutaj również Plac Świętego Jakuba – powstał również dzięki funduszom unijnym. Niegdyś znajdował się dworzec autobusowy. Po modernizacji plac połączony jest z ulicą Beskidzką oraz wspomnianą już ścieżką rowerową.

Na placu znajduje się fontanna, można ją zobaczyć w północnej części placu. Dla fanów spokojnego i wypoczynku na łonie natury zagospodarowano plaża z trawy. Znajduje się tu również nieduży strumyk. Nie jest to może miejsce powalające swoją architekturą i stylem, jednak jest ono nowoczesne, doskonale zaplanowane pod względem przestrzennym. Jest to dobre miejsce do relaksu po całym dniu pracy lub na niedzielny wypad.

Baza noclegowa jaką proponuje Szczyrk zlokalizowana jest blisko jednego z najważniejszych tu obiektów – mowa oczywiście o Centralnym Ośrodku Sportu. Znajduje się tutaj najdłuższa liniowa kolejka w naszym kraju. Centralny Ośrodek wyposażony jest w profesjonalna pływalnię, boiskami sportowymi oraz kortami tenisowymi. Entuzjaści sportów lekkoatletycznych również mają tu zapewnione odpowiednie zaplecze w postaci hali do uprawiania tego rodzaju sportów. Są tutaj nawet boiska do siatkówki plażowej i wiele innych miejsc, w których można uprawiać swoja ulubioną dyscyplinę.

Szczyrk stawia na sport i aktywny tryb życia, dlatego obecne tu obiekty są świetnie wyposażone i są na najwyższym europejskim poziomie.