W południowo – wschodniej części Polski, w województwie świętokrzyskim, znajdują się Góry Świętokrzyskie. Są to jedne z najstarszych gór w Polsce oraz w Europie. Najwyższe wzniesienie znajduje się w paśmie Łysogór i nosi nazwę Łysica. Jej szczyt wzniesiony jest na wysokość 612 m. n. p. m. Główne pasmo, które jest trzonem pięknych Gór Świętokrzyskich, składa się z trzech części, których nazwy to: Pasmo Masłowskiego, Pasmo Jeleniowskie oraz Łysogór. Najczęściej wybieranym przez turystów rejonem są właśnie Łysogóry, które objęte są ochroną pod patronatem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Niebywałą atrakcją tego miejsca są Dymarki Świętokrzyskie, które mają miejsce w Nowej Słupi. Z powodu historycznego powiązania tego rejonu z wydobywaniem rudy żelaza, można przenieść się raz w roku w inną epokę. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu się miejscowej ludności w doskonałą rekonstrukcję wytopu żelaza, turyści mają możliwość obserwować, jak kiedyś wyglądało życie osadników. Oprócz pokazu wytapiania, w wiosce toczy się też normalne życie, więc przyjezdni czują się tak, jakby przenieśli się w czasie. Dodatkowej aury dodają występy ludowych zespołów, bogato wyposażone stragany, które kuszą turystów przedmiotami związanymi z dymarkami oraz pięknie wykonanymi rzeźbami przez tutejszych artystów ludowych. Oczywiście organizatorzy dbają również o to, żeby można było spożyć posiłek w otoczeniu pięknych widoków.

Osoby chcące poznać wiele uroczych miejsc w tym rejonie, muszą przeznaczyć na to kilka dni. Po rezerwacji noclegu {wyszukaj tutaj > noclegi Góry Świętokrzyskie}, można już tylko delektować się wszystkim, co jest w ofercie.

W Nowej Słupi znajduje się również Centrum Kulturowo-Archeologiczne, które otwarte jest od maja do końca października. Można tu zobaczyć między innymi starożytne rzemiosła oraz wpływ antycznej cywilizacji na życie ludzi. Istnieje możliwość odbycia warsztatów edukacyjnych w tej dziedzinie. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, doskonałą propozycją jest zabawa w grę terenową. To miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane przez osoby indywidualne, rodziny z dziećmi jak również całe wycieczki, ponieważ takiego obiektu nie ma nigdzie indziej w Polsce. Góry Świętokrzyskie zachwycają zatem nie tylko pięknymi widokami, ale również świetnymi pomysłami na wakacje w Polsce.