Beskidy to malownicze pasmo górskie, w którym wyznaczono mnóstwo szlaków turystycznych dla miłośników wędrówek. Co roku na Żywiecczyznę (➔https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiecczyzna) przyjeżdża spora grupa wczasowiczów, którzy pragną nacieszyć się zarówno aktywnością fizyczną i pięknymi widokami, jak i niezwykłą historią, architekturą, kulturą i sztuką góralską. Wioska Węgierska Górka, w której powstała spora oferta hotelowa (➔), stanowi znakomity punkt do wypadów po okolicy. Poza wyjściem na szlaki wysokogórskie warto również zwiedzić pobliskie wsie, pełne drewnianych zabudowań.

W Ciścu stoi kościół p.w. Maksymiliana Kolbego, z którego powstaniem wiąże się dosyć niezwykła historia. Mimo usilnych próśb mieszkańców wioski oraz proboszcza tutejszej parafii, władze lokalne odmawiały zezwolenia na budowę świątyni. Niemniej jednak, postanowiono przechytrzyć biurokratów i przy udziale parafian, na uprzednio przygotowanych fundamentach, w ciągu zaledwie jednej doby wspólnym wysiłkiem postawiono budynek kościelny. W tej wsi znajduje się także fort Waligóra, związany z obroną kraju na początku inwazji wrześniowej podczas II wojny światowej.

Miłośnicy militariów, których interesują umocnienia wojenne i historia kraju powinni zajrzeć także do Żabnicy, w której znajdują się zabudowania fortu Wąwóz, w którym broniła się zaciekle garstka żołnierzy. Z fortu Wyrwidąb pozostały tylko ruiny, ponieważ wysadzono go kilkadziesiąt lat po wojnie podczas manewrów wojskowych. Z kolei w forcie Wędrowiec utworzono muzeum, w którym można poznać dzieje innych umocnień beskidzkich oraz historie z początku II wojny światowej. Z kolei we wsi Cięcina zwiedzający trafią na sporo zabytków związanych z budownictwem sakralnym. Za najważniejszy z nich uważa się malowniczy kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej Śląska i stanowi znakomity przykład drewnianego budownictwa z pogranicza regionów Małopolski. Oprócz tej świątyni na terenie wioski można obejrzeć współczesny kościół, dwie kapliczki i cmentarz.