Nad morzem główną atrakcją jest morze, w górach góry, nad jeziorami jeziora – są to fakty tak oczywiste, że każdy doskonale zdaje sobie z nich sprawę. Jednak jakie atrakcje może nam zaoferować małe miasteczko na Lubelszczyźnie, które nie posiada dostępu ani do morza, ani do gór, ani tym bardziej do jeziora? Odpowiedzią mogą być na przykład atrakcje historyczne, sportowe, kulturowe czy architektoniczne, ale w przypadku Krasnobrodu w grę wchodzi jeszcze przepływająca przez miasto rzeka Wieprz. To ona wraz z utworzonym w jej zakolu zalewem jest dla mieszkańców główną atrakcją przyrodniczą, która przyciąga też turystów. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Krasnobród jest miejscowością sanatoryjną.

Odpoczywaj i zdrowiej

Z racji swojego uzdrowiskowego charakteru baza noclegowa Krasnobrodu jest nastawiona właśnie na te osoby, które przyjeżdżają tu w celach zdrowotnych. Nie wszyscy bowiem mają zapewnione miejsca noclegowe w sanatoriach, a duża część pacjentów wykupuje zabiegi prywatnie, nocując poza ośrodkiem i przychodząc do niego jedynie na zabiegi rehabilitacyjne. Krasnobród stanowi więc doskonałe połączenie wypoczynku turystycznego z walorami zdrowotnymi – rano można ćwiczyć i dochodzić do zdrowia, w południe i wieczorami iść na plażę nad zalewem i korzystać z wodnych kąpieli oraz promieni słonecznych. Na Wieprzy można swobodnie pływać łódkami i skuterami wodnymi, dostępne są także wypożyczalnie rowerów wodnych oraz kajaków. Niewątpliwie jednak w czasie lata największą atrakcją jest sam zalew, który dzień w dzień przyciąga nawet kilkuset plażowiczów, zwłaszcza że całkiem spory obszar plaży jest regularnie strzeżony przez miejskich ratowników WOPR.

Co poza tym?

Wodne atrakcje to nie wszystko, na co możemy liczyć w tym małym uzdrowiskowym mieście. Noclegi w Krasnobrodzie () wynajmowane są też w okresie zimy, ponieważ na niedalekiej Górze Chełmowej działa półkilometrowa trasa narciarska wraz z wyciągiem, stanowiąca ciekawą opcję zimowego wypoczynku. Ponadto w samym mieście znajduje się kilka ciekawych zabytków historycznych, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ przyciągają nasz wzrok swoimi fantastycznymi walorami architektonicznymi. Mowa tu między innymi o Pałacu Leszczyńskich z XVII-XIX wieku, barokowym kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz dawnym klasztorze dominikanów. Dla dzieci, ale i dla dorosłych, wartą uwagi atrakcją może być też działający w sezonie letnim park linowy.