Bez wątpienia Opole jest miastem, do którego goście mogą przyjeżdżać cały rok i zawsze znajdą tutaj jakieś ciekawe zajęcie. Oprócz stałych atrakcji takich jak zabytki, rozległy zielony park, Ogród Zoologiczny czy Muzeum Wsi Opolskiej są też interesujące wydarzenia kulturalne, w większości znane w całej Polsce, a nawet na świecie. Główną wizytówką jest oczywiście Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Pierwszy zorganizowany został w 1963 roku i niemal nieprzerwanie (koncert nie odbył się tylko w 1982 roku z powodu stanu wojennego) bawi miłośników muzyki oraz pozwala wypromować nieznanych szerszej publiczności artystów.

Do Opola zjeżdżały gwiazdy i amatorzy, a zaprezentowane piosenki stawały się przebojami niejednokrotnie nuconymi po dzień dzisiejszy. Niektórzy twierdzą, że ostatnie edycje festiwalu są zbyt komercyjne, a artyści nie prezentują takiego poziomu jak dawniej, jednak widzowie nadal tłumnie zasiadają na widowni amfiteatru i przed telewizorami, by jak co roku śledzić występy swoich faworytów. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć festiwal “na żywo” zapraszamy na początku czerwca. Warto dużo wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe ➥meteor-turystyka.pl – bo z wiadomych względów w czasie tego święta muzyki będzie to niezwykle trudne.

Przy prezentowaniu wizytówek miasta nie można zapomnieć o Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Tym wydarzeniem artystycznym również żyła kiedyś cała Polska. Do Opola przyjeżdżały najlepsze teatry, z wybranymi spektaklami klasyki polskiej. Sztuka na najwyższym poziomie. Bilety na przedstawienia rozchodziły się bardzo szybko. W czasie tego wydarzenia, organizowano dużo imprez towarzyszących: spotkania z reżyserami oraz aktorami czy pokazy uliczne. Wszystkich, którzy chcą poczuć tę specyficzną atmosferę wielkiego teatru i przez kilka dni oglądać najlepsze spektakle klasyki polskiej w wykonaniu wybitnych aktorów Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na początku kwietnia.

Coraz większą sławę zdobywa inne wydarzenie, również związane z przybytkiem Melpomeny. Co dwa lata Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki organizuje Festiwal Teatrów Lalkowych. Tutaj także przyjeżdżają najlepsi ze specjalnie wybranymi przedstawieniami dla dzieci, młodzieży i widzów dorosłych. W pierwszych dniach maja miasto wprost zmienia się w wielką scenę, bo imprez towarzyszących jest całe mnóstwo. Przeróżne warsztaty dla dzieci i nauczycieli, widowiska uliczne, pokazy światła i ognia, panele dyskusyjne, wystawy i koncerty. Warto zarezerwować sobie wolne w pracy i nocleg w Opolu, by w pełni skorzystać z tej przebogatej oferty wrażeń. Od końca września do początku listopada odbywa się jeszcze jeden festiwal – Opolski Festiwal Fotografii. Przez ponad miesiąc można zobaczyć kilkanaście wystaw fotograficznych, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i warsztatach. Pokazywane prace należą zarówno do bardzo znanych artystów jak i studentów. Dla mieszkańców miasta i przybyłych gości jest to kolejna okazja do oddychania atmosferą wypełnioną sztuką.