Województwo podkarpackie ma w swoich granicach kilka ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Jedne znane bardziej, drugie mniej, ale każda godna spędzenia tam chociażby weekendu. Jedną z takich miejscowości jest Iwonicz–Zdrój, który poza urokliwymi krajobrazami ma do zaoferowania uzdrowiskową moc mikroklimatu. Wszystko to zawdzięcza sprzyjającym warunkom geograficznym, ponieważ położone jest w Beskidzie Niskim w dolinie Iwonickiego Potoku na wysokości 410 m n.p.m. Otoczone przez wzniesienia: Piekliska, Borowinowa, Glorieta, Wólecka, Przymiarek, Ispak, Winiarska, Przedziwna oraz Żabia. Dodatkowo miasto otoczone jest bukowo–jodłowym lasem o bardzo bogatym podszyciu ściółkowym.

W samym Iwoniczu znajdują się odwierty solanek oraz liczne źródła lecznicze. Wszystkie te czynniki wpływają na możliwości miasta, jeśli chodzi o jego uzdrowiskową funkcję. W sanatoriach leczy się choroby układu nerwowego, oddechowego, trawiennego, choroby urazowo–ortopedyczne, reumatologiczne, osteoporozę, a także problemy z nadwagą. Nic więc dziwnego, że miasto choć nie ma w swojej ofercie zabytków (poza kościołem, amfiteatrem oraz budynkami uzdrowiska) to przyciąga wielu odwiedzających.

Korzystają oni z możliwości prywatnego leczenia i to nie tylko poprzez pobieranie zabiegów, ale także spacery i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Specjalnie dla tych grup odwiedzających przygotowane zostały różne szlaki turystyczne. Średnio mają one mniej niż 10 km długości, ale można je dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych oczekiwań i kondycji fizycznej. Szlaki wiodą do najciekawszych miejsc, znajdujących się w okolicy, takich jak wzniesienia, kościoły czy niezwykłe panoramy okolic.

W samym mieście również nie można się nudzić, bowiem dba ono o swoich mieszkańców i odwiedzających, i wypełnia kalendarz imprezami. Zazwyczaj są to wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty organowe, przedstawienia, spektakle czy wystawy malarskie, zdjęciowe odbywające się w miejskiej bibliotece. Można również zapisywać się na liczne warsztaty organizowane przez ośrodek kultury. Z pewnością przyjazdowi do tego miasta sprzyja także baza noclegowa. Choć większą część oferty stanowią miejsca powiązane z uzdrowiskiem oraz prywatne kwatery, to można także zarezerwować sobie miejsce w jednym z trzech hoteli (trzy- i dwugwiazdkowe), gospodarstwie agroturystycznym, schronisku czy też apartamencie. Wszelkie przydatne informacje, takie jak dane kontaktowe i liczbę wolnych miejsc na dany termin można znaleźć na stronach internetowych tych obiektów. By na nie trafić, należy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło ‚wolne noclegi Iwonicz Zdrój’. Po dokonaniu rezerwacji można się pakować i liczyć na naprawdę udany wypoczynek.